Terminy ferii. Ferie świąteczne: 23 grudnia 2020 - 3 stycznia 2021 r. Ferie zimowe: 4 - 17 stycznia 2021 r.

24 listopada 2020 r. nasza szkoła otrzymała Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m. st. Warszawy „Szkoła z pomysłem na czytanie”. Tym samym dołączyliśmy do elitarnej grupy szkół nagrodzonych tym tytułem. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas wirtualnej gali transmitowanej z Centrum Nauki Kopernik. Zespół ekspertów rekomendował, realizowany przez nas od wielu lat, projekt „Rozczytana Szkoła” do tego wyróżnienia.

Szkoła z pomysłem - prezentacja do pobrania

XI gala wręczenia Honorowych Wyróżnień „Szkoła z pomysłem”

Celem projektu „Rozczytana Szkoła” jest stałe podnoszenie stanu czytelnictwa wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 48, poprzez pobudzenie ich wewnętrznej motywacji do czytania. Postanowiono wprowadzić w życie szkoły motto projektu: „u nas panuje moda na czytanie”, po to aby czytanie stało się pożyteczną rozrywką, a nie jak często się zdarza wstydliwym hobby.
Szkoła prowadzi oddziały sportowe i społeczności szkolnej zależy na zrównoważonym rozwoju uczniów. Czytanie przyjęto jako najprostszy sposób zdobywania wiedzy przez uczniów, którzy główny swój wysiłek kierują w stronę sportu. W szkole uczą się dzieci obcojęzyczne, pochodzące z różnych kultur i stanowią dużą grupę (33 uczniów).

Nauczyciele zdecydowali się na taką organizację zajęć w klasach 1-3, która pozwoliła wygospodarować czas na zajęcia w bibliotece szkolnej jeden raz w tygodniu dla każdej klasy. Podjęto taką decyzję także ze względów bezpieczeństwa. Biblioteka jest usytuowana na 3 piętrze budynku, w otoczeniu sal najstarszych uczniów w szkole. Cotygodniowy kontakt najmłodszych czytelników z bibliotekarzem i książkami daje uczniom możliwość poznania korzyści wynikających z czytania, co w przyszłości ma szansę przełożyć się na wewnętrzną motywację do czytania. Pobyt w bibliotece daje też możliwość skorzystania z księgozbioru w sposób bezpieczny. Starsi uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej bez ograniczeń, ale mimo to każda klasa ma przeprowadzoną jeden raz w roku lekcję wychowawczą w bibliotece.

Projekt „Rozczytana Szkoła” zakłada wiele różnorodnych form pracy z czytelnikiem, tak aby uczniowie mogli wybrać najdogodniejsze dla siebie. Projekt ma na celu utrzymanie wysokiego zainteresowania książką wśród uczniów klas czwartych i piątych oraz przeciwdziałanie zaniechaniu czytania u uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych.
Pracownicy szkoły zdają sobie sprawę, że nie wszyscy uczniowie staną się zapalonymi czytelnikami, ale wszyscy na pewno będą znać wartość czytania. Wszystkie działania zawarte w projekcie były bezpłatne.